Znaczenie regularnej wymiany oleju dla żywotności silnika
- Szczegóły
Sprawność samochodu zależy w dużej mierze od tego, czy jest on właściwie serwisowany. Regularne przeglądy połączone z wymianą materiałów i części eksploatacyjnych pomogą w zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się usterek, a także pozytywnie wpłyną na żywotność konkretnych podzespołów. Szczególnie dobrze wydać to na przykładzie jednostki napędowej, której stan jest ściśle związany z tym, czy użytkownik pamięta o cyklicznej wymianie oleju. W Szczecinie czynnościami tego rodzaju zajmuje się Autoserwis KODO, specjalizujący się w mechanice pojazdowej, wymianie i naprawie opon oraz serwisowaniu klimatyzacji. Przekonajmy się, dlaczego stan oleju jest tak ważny.
Jaka jest rola oleju silnikowego?
Jednostka napędowa składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów ruchomych – tłoków i korbowodów przemieszczających się wewnątrz cylindrów, a także unoszących się i opadających zaworów oraz obracającego się wału korbowego. Części, które zmieniają pozycję względem siebie, a jednocześnie mają powierzchnie, które są bardzo blisko siebie, powodują powstawanie tzw. tarcia suchego szybko mogącego doprowadzić do starcia się metalu, z jakiego są wykonane. By temu zapobiec, stosuje się środek smarny w postaci oleju, który przylegając do poszczególnych komponentów, wytwarza tzw. film olejowy, wewnątrz którego zachodzi proces tarcia mokrego. Olej będzie również schładzał powierzchnię oraz zmniejszał powstające opory.
Dlaczego olej trzeba wymieniać?
Z czasem podstawowe parametry oleju ulegają zmianie, przekładając się na spadek lepkości, a także wytrzymałości temperaturowej. Dzieje się tak za sprawą pojawiania się w nim cząstek, które uległy spaleniu, wytrącania się osadów oraz zbierania się niewielkich drobinek metalu, które mogą przyczyniać się do ścierania się powierzchni poszczególnych elementów. Po upływie roku lub przejechaniu około 15 000 km zaleca się więc wymianę oleju oraz jego filtra.