Płyny eksploatacyjne w samochodzie - rodzaje i czas wymiany
- Szczegóły
Regularna kontrola oraz uzupełnianie płynów eksploatacyjnych są niezbędne, jeżeli chcesz, aby Twoje auto działało prawidłowo. Przeczytaj, co poza wymianą oleju jest istotne w utrzymaniu jego właściwej kondycji.
Najważniejsze płyny eksploatacyjne w aucie
Kierowcy i właściciele pojazdów powinni posiadać podstawową wiedzę na temat tego, co znajduje się pod maską samochodu. Muszą wiedzieć, jakie oleje oraz płyny eksploatacyjne są potrzebne do właściwej pracy zarówno silnika, jak i pozostałych podzespołów. Które nich należy systematycznie kontrolować i uzupełnić w razie potrzeby, jeśli nie chcesz doprowadzić do niepotrzebnych usterek? Jest to:
- czynnik chłodzący do klimatyzacji,
- płyn chłodniczy,
- płyn do spryskiwaczy,
- olej silnikowy,
- płyn hamulcowy,
- olej do skrzyni biegów,
- płyn wspomagania kierownicy.
Częstotliwość wymiany samochodowych płynów eksploatacyjnych
Jeżeli już wiesz, które z materiałów eksploatacyjnych znajdziesz w aucie, teraz pora dowiedzieć się, kiedy należy je zmieniać. Wymiana oleju silnikowego wskazana jest co 10-15 tys. km. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe płyny, można przyjąć, że:
- czynnik do klimatyzacji uzupełnia się raz do roku/ raz na dwa lata;
- płyn chłodzący - co ok. 120 tys. km;
- płyn do spryskiwaczy - sezonowo (przed latem bądź zimą);
- płyn hamulcowy - raz na 2 lata;
- olej w skrzyni biegów oraz płyn układu wspomagania – co 60 tys. km.
Warto dodać, że poziom oleju silnikowego sprawdzisz przy pomocy specjalistycznego bagnetu. Znajdziesz go w tym podzespole. Właściwa ilość jest to wartość znajdująca się między minimalnym a maksymalnym poziomem na urządzeniu mierzącym. Z kolei zbiorniczki wyrównawcze pozwalają zweryfikować stan płynu chłodzącego i hamulcowego. Ich wartość także powinna znajdować się pomiędzy minimalną a maksymalną.