Dlaczego diagnostyka komputerowa auta jest ważna?
- Szczegóły
Nowe samochody mają mnóstwo systemów elektronicznych, które odpowiadają za komfort jazdy, bezpieczeństwo i działanie silnika. Nawet mechanicy bez odpowiedniego sprzętu mogą mieć problemy ze zlokalizowaniem powstałej usterki. Rozwiązaniem tego problemu jest diagnostyka komputerowa, czyli podłączenie samochodu do specjalnego komputera, który sprawdzi najważniejsze systemy.
Komputerowe wykrywanie usterek
Możliwość podłączenia auta do komputera diagnostycznego sprawia, że nie trzeba od razu demontować poszczególnych części w poszukiwaniu niepokojących oznak. Współczesne samochody wyposażone są w komputery pokładowe, które czuwają nad prawidłowym działaniem układów. W przypadku nieprawidłowej pracy zostaje zapisany kod błędu. Wystarczy kilka minut, aby przeprowadzić raport, w którym zostaną porównane aktualne parametry auta z tymi, które podał producent danej marki. Mechanik w warsztacie może w ten sposób szybko zlokalizować usterkę i podjąć działania naprawcze. Podczas diagnostyki komputerowej sprawdza się także ciśnienie doładowania, czas wtrysków i temperaturę, stan poduszek powietrznych i systemu ABS, skrzynię biegów, kondycję silnika oraz parametry samochodu w ruchu.
Kiedy przeprowadzić diagnostykę komputerową?
Do mechanika należy udać się przede wszystkim wtedy, gdy pojawią się kontrolki ostrzegawcze, zwiększy się zużycie paliwa, zmniejszy się moc lub wystąpią inne niepokojące objawy trudne do rozpoznania. Wielu kierowców odwiedza warsztat dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś poważnego. Z diagnostyki komputerowej najlepiej korzystać regularnie, aby pojawiające się usterki zauważyć we wczesnym etapie, zanim naprawa stanie się bardzo kosztowna. Wykrycie usterek zależy nie tylko od sprzętu diagnostycznego, ale również od mechanika. Potrzeba odpowiedniej wiedzy do analizy raportu diagnostycznego, aby rozpoznać źródło problemu i je rozwiązać. Mechanik otrzymuje tylko ogólny obraz i na jego podstawie przygotowuje się do pracy.
Sprawdź samochód przed zakupem
Diagnostykę komputerową zaleca się przeprowadzać także przed zakupem używanego samochodu. W ten sposób można sprawdzić, czy wbrew temu, co mówi handlarz, stan techniczny pozostaje bez zarzutu, a przebieg jest oryginalny. Bez odpowiedniej wiedzy można wydać mnóstwo pieniędzy na auto, które ukrywa usterki znacznie zmniejszające wartość pojazdu. Nieuczciwi handlarze stosują mnóstwo sztuczek jak np. wymiana głównego komputera, maskowanie układu ABS, emulatory sondy lambda ukrywające wycięcie katalizatora czy emulatory recyrkulacji salin ukrywające zaślepienie układu. Takie działania wykonuje się z prostego powodu – Polacy szukają samochodów tanich. Diagnostyka nie wskaże zmian, jakie zostały wprowadzone, lecz może przekazać dane, na podstawie których wprawny mechanik oceni działanie określonego układu.